Про проект

Київ, 12 травня 2017.

«Три нації – одна свобода» – інформаційно-просвітницька кампанія про спільні сторінки історії Канади, Нідерландів і України у Другій світовій через історії реальних людей.

Її мета – розкрити для представників усіх трьох країн спільну сторінку історії – участь канадців українського походження у визволенні Нідерландів від військ нацистської Німеччини влітку 1944 року.

«У Другій світовій війні брали участь сотні тисяч канадців, і серед них – десятки тисяч канадців українського походження. Їхня участь в історії описана, але тут, в Україні, ще мало знана. І це – нагода поєднати нитки історичного досвіду цих трьох країн – Канади, Нідерландів і України, через живий людських зв’язок. […] Тут є поле для роботи українських дослідників, щоб сполучити ці різні розповіді, які мають між собою багато чого спільного», – зазначив Роман Ващук, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Перші матеріали кампанії – це постер із фото обелісків 117 канадських українців, які полягли під час визволення Нідерландів, та відеоролик, що вшановує полеглих і демонструє цей історичний зв’язок. Ролик зняли на меморіальному військовому кладовищі у Нідерландах, де вони поховані, за участі живого учасника подій – Воллі Бунки, 92-річного ветерана Другої світової війни з Едмонтона, сина українських емігрантів, які переїхали до Канади наприкінці XIX століття. Він брав участь у бойових діях у лавах Королівського Вінніпезького стрілецького полку, воював у Франції, Бельгії та Нідерландах. Нагороджений канадськими та нідерландською орденами та медалями.

Автор ідеї – Геннадій Курочка, співзасновник та член правління Українського кризового медіа-центру. Спілкуючись із голландцями,він звернув увагу, що у Нідерландах надзвичайно шанують канадців за внесок їхньої країни у визволення Нідерландів від нацистів. Зважаючи на те, що у Канаді – одна із найчисельніших українських діаспор, йому спало на думку з’ясувати, скільки канадських українців тоді брали участь у визволенні Нідерландів у складі Збройних сил Канади. Із пошуком інформації допомогла українська діаспора у Канаді.

«Вже за три тижні я почав отримувати на електронну пошту безкінечні списки канадських українців, які загинули за свободу Нідерландів», – зазначив Андрій Савчук, представник від української діаспори у Канаді.

«Ми знайшли 117 воїнів, три меморіальних канадських кладовища. Тоді я зрозумів, що ми повинні щось зробити, тому що у Нідерландах і Україні про це мало хто знав», – розповів Геннадій Курочка.

Через Канадський інститут українських студій вдалося знайти Воллі Бунку. За словами ветерана, за всі ці роки він майже ні з ким не говорив про війну. «На тій війні відбувалися речі, яких мали б ніколи не статися. Але вони сталися, і нам доводиться з тим жити. Пам’ять про ці події досі закарбована у мені», – розповів Воллі Бунка.

Сайт проекту: threenations-onefreedom.org